ŞEHADET FORUM
DAHA KALİTELİ HİZMET İÇİN ÜYE OLUNUZ.


ŞEHADETFORUM YÖNETİMİ. 
AnasayfaAnasayfaTakvimAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş
 

 "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
vuslatgülü
Aktif üye
Aktif üye
vuslatgülü

Kadın Mesaj Sayısı : 138
Rep puanı Rep puanı : 3
Rep Gücü Rep Gücü : 36867
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 03/06/08

"HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ Empty
MesajKonu: "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ   "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ I_icon_minitime21/10/2008, 2:16 am

Bediüzzaman hazretleri Hay ismi ve Muhyi isminin en büyük cilvelerinden biri olan hayat nedir? Mahiyeti ve vazifesi nedir sualine şu şekilde cevap verir :
Hayat, şu kainatın en ehemmiyetli gayesi.. hem en büyük neticesi.. hem en parlak nuru.. hem en latif meyvesi.. hem gayet süzülmüş bir hülasası.. hem en mükemmel meyvesi.. hem en güzel cemali.. hem en güzel ziyneti.. hem sanat ve mahiyetçe en harika ziruhu.. hem en küçük bir mahluku bir kainat hükmüne getiren mucizevi bir hakikati.. ve her hayat sahibi küçük bir kainat hükmüne getiren en harika bir kudret mucizesidir..
ve bunlar gibi 29 özelliğiyle hayatın muhteşem tarifi Risale-i Nurda 30. lemada yapılmıştır.

Evet hayatın öyle bir özelliği var ki adeta bütün kainata tecelli eden Esma-i Hüsnayı (ALLAH'ın güzel isimleri) kendinde gösteren bir aynadır. Bir cisme hayat girdiği zaman, o cismi küçük bir alem hükmüne getirir; o adeta kainat ağacının bir nevi fihristesini taşıyan bir nevi çekirdeği hükmüne geçiyor. Nasıl ki bir çekirdek, onun ağacını yapabilen bir kudretin eseri olabilir; öylede; en küçük bir hayat sahibini yaratan, elbette bütün kainatı yaratandır.
Yine hayat vasıtasıyla Cenab-ı ALLAH'ın birliğine ve varlığına işaret eden deliller vardır.

Nasıl ki güneş ışığıyla ve yedi rengiyle ve aksiyle güneşe mukabil olan her bir damla sudan ve her bir cam parçasında bulunuyor.. öyle de; her bir hayat sahibi varlıkta da kainatı ihata eden Cenab-ı hakkın isim ve sıfatlarının cilveleri beraber o varlıkta tecelli ediyor. Hem hayat vasıtasıyla; her bir hayat sahibi ALLAH'ın bir sanat eseri olması hasebiyle, Öyle fevkalade harika mucizeleri var ki, bütün kainatı yaratamayan bir zat, bir kudret; en küçük bir hayat sahibini yaratamaz.

Evet bir nohut tanesinde bütün Kur'an'ı yazar gibi çam ağacının küçük bir tohumunda koca çam ağacının hayat programını yazan kalem, elbette semavatı yıldızlarla yazan kalem olabilir. Evet bir arının küçük kafasında kainat bahçesindeki çiçekleri tanıyacak ve bal gibi bir rahmet hediyesini getirecek ve dünyaya geldiği anda hayat şartlarını bilecek derecede bir kabiliyeti bir cihazı yerleştiren zat; elbette bütün kainatın yaratıcısı olabilir.

Hayat veren yalnız odur. Öyle ise her şeyim halikı dahi yalnız odur. Çünkü kainatın ruhu, nuru mayesi, esası, neticesi, hulasası hayattır. Hayatı veren kim ise bütün kainatın yaratıcısıda odur. Hayatı veren elbette odur, Hayy-u kayyumdur. Evet zat-ı Hayyı kayyum Muhyi isminin cilvesi ile yeryüzündeki ve denizdeki bütün hayat sahiplerini sonsuz ilmi, hikmeti, kudreti ve iradesiyle terbiye etmektedir. Bütün hayat sahiplerinin de hayatlarıyla ve hayatlarındaki özellikler ile Hayy olan ALLAHa delalet etmektedir.

Nasıl ki görmek, işitmek, söylemek hayatın alametidir, hayatın varlığına işaret eder aynen öylede bu kainatta cereyan eden mutlak kudret, mutlak irade ve mutlak ilim gibi sıfatlar bütün delilleriyle mutlak Hayy olan ALLAHın varlığına işaret ederler. Evet madem bu kainatın en mühim neticesi ve mayesi ve yaratılış hikmeti hayattır.elbette o yüksek hakikat (hayat), bu fani, kısacık, noksan, elemli dünya hayatına münhasır değildir.

Hayatın gayesi ve neticesi ebedi hayattır, uhrevi hayattır. Taşı, toprağı ve ağacıyla hayat sahibi olan saadet yurdundaki hayattır. Yoksa bu hadsiz mühim cihazlarla teçhiz edilen hayat şeceresi; şuur sahipleri hakkında özellikle insan hakkında meyvesiz, faydasız, hakikatsız olmak lazım gelecek. İnsana verilen duygular ve cihazlar diğer varlıklara nazaran çok yüksek olmakla birlikte, insan dünyevi yaşayış itibariyle bir serçe kuşuna yetişemiyor. Çünkü o serçe kuşunda geçmişin elemi ve geleceğin endişesi yok.

Halbuki insanda en büyük bir nimet olan akıl dahi geçmiş zamanın hüzünlerini ve gelecek zamanın korkularını düşünmekle insan kalbini devamlı incitip bir lezzete dokuz elem karıştırdığından en musibetli bir bela olur. Bu ise yüz derece batıldır. Demek bu dünya hayatı, ahiret hayatını ispat ediyor. Acaba gücü her şeye yeten ve hayatın her anında tasarruf eden yüce Rabbimiz insanın en küçük ihtiyacını bile karşılasın da insanın en büyük gayesi olan ebedi yaşama arzusunu ihmal etsin.Haşa… Madem dünyada hayat var, elbette insanlardan hayatın sırrını anlayanlar ve hayatını suistimal etmeyenler dar-ı bekada cennet-i bakiyede, hayatı bakiyeye mahzar olacaklardır. Amenna….
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.nurihvan.com/index.php
Şehadete vurgunum
Moderatör

Moderatör
Şehadete vurgunum

Erkek Mesaj Sayısı : 258
Rep puanı Rep puanı : 7
Rep Gücü Rep Gücü : 36714
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 01/07/08

"HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ Empty
MesajKonu: Geri: "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ   "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ I_icon_minitime8/2/2009, 1:04 pm

emeğine sağlık teşekürler 1t

********************************************
**Müslüman dürüsttür,sözü senettir,/ İmanı sağlamdır,ehl-i sünnettir,
ALLAH'a kul,Muhammed(sav)'e ümmettir,/Müslüman iyi bir insan demektir**
"Güzellik bakan gözde, gözü baktıran kalpte, kalbi veren Rabb'te."
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
mücahit
Üye

Üye
mücahit

Erkek Mesaj Sayısı : 87
Rep puanı Rep puanı : 2
Rep Gücü Rep Gücü : 36729
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 21/06/08

"HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ Empty
MesajKonu: Geri: "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ   "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ I_icon_minitime22/3/2009, 3:22 pm

Evet bir nohut tanesinde bütün Kur'an'ı yazar gibi çam ağacının küçük bir tohumunda koca çam ağacının hayat programını yazan kalem, elbette semavatı yıldızlarla yazan kalem olabilir.


Evet bir arının küçük kafasında kainat bahçesindeki çiçekleri tanıyacak ve bal gibi bir rahmet hediyesini getirecek ve dünyaya geldiği anda hayat şartlarını bilecek derecede bir kabiliyeti bir cihazı yerleştiren zat; elbette bütün kainatın yaratıcısı olabilir.

emeğine sağlık
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
FATMAT-Ü ZEHRA
Üye

Üye
FATMAT-Ü ZEHRA

Mesaj Sayısı : 28
Rep puanı Rep puanı : 1
Rep Gücü Rep Gücü : 34239
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 25/03/09

"HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ Empty
MesajKonu: Geri: "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ   "HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ I_icon_minitime17/4/2009, 6:18 am

Hayat veren yalnız odur. Öyle ise her şeyim halikı dahi yalnız odur
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
"HAYY" İSMİ VE HAYAT MUCİZESİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ŞEHADET FORUM :: (¯`·.(¯`·.____ İSLAM-İ KONULAR____.·´¯).·´¯) :: Allah (c.c)-
Buraya geçin: